Specifications
| Model | PRU-29R |
| Frequency | NA: 902~928 MHz Eu: 865~868 MHz Tw: 922~928 MHz |
| Interface | USB-HID、Wiegand34/26、RS-485、SPI、I2C |
| ISO standard | ISO 18000-6C、EPC C1G2 |
| Reading Distance | 15 m |
| Input Power | DC 12V~24V/2A |
| Output Power | 30dbm / 1W |
| Card used | 6000 |
| Memory | 12000 |
| Size | 290 x 290 x 37mm (L x W x H) |
| I/O |
Relay*1, Input*1, Output*4 |
| Software Supports | Windows 10/11 |
| Metal casing | Durable, impact-resistant, and anti-interference. |
| Waterproof rating | IP68 |
| Model | PRU-29T |
| Frequency | NA: 902~928 MHz Eu: 865~868 MHz Tw: 922~928 MHz |
| Interface | USB-HID、TCP/IP(PoE)、Wiegand34/26、RS-485、SPI、I2C |
| ISO standard | ISO 18000-6C、EPC C1G2 |
| Reading Distance | 15 m |
| Input Power | DC 12V~24V/2A |
| Output Power | 30dbm / 1W |
| Card used | 6000 |
| Memory | 12000 |
| Size | 290 x 290 x 37mm (L x W x H) |
| I/O |
Relay*1, Input*1, Output*4 |
| Software Supports | Windows 10/11 |
| Metal casing | Durable, impact-resistant, and anti-interference. |
| Waterproof rating | IP68 |
Features
Function:
1. Station number.
2. Can Read/Write.
3. On-board Antenna.
Advantages:
1. Longer read ranges.
2. Higher data transfer rates.
3. The ability to read multiple tags.
Supports:
1.Read tags from specific areas.
2.Automatic identification and filtering function.
3.Automatically adjust the tag reading speed according to the temperature of the reader.
Other Supports:
1.Host thermal regulation.
2.Built-in I/O control.
3.Signal strength indicator light.
4.Operation response indicator light.
PRU-29 Radiation pattern:
|
(1) Typicall Free Space 3D Radiation Pattern at 902MHz(unit:dBi): |
(2) Typicall Free Space 3D Radiation Pattern at 916MHz(unit:dBi): |
(3) Typicall Free Space 3D Radiation Pattern at 928MHz(unit:dBi): |
|
|
|
|
Applications
1. Industry 4.0
2. Industrial manufacturing
3. Smart warehouse
4. Smart agriculture
5. Container management
Product Inquiry
| Image | Product Name |
|---|---|
|
RFID UHF Reader PRU-29 |


